Річка Псел в районі сіл Дзюбівщина та Красногорівка.

В минулі вихідні випала нагода навідати найрідніші серцю та душі риболовні місця на річці Псел в районі сіл Дзюбівщина та Красногорівка Велико-Багачанського району Полтавської області. Територіально — 60 км від Полтави, правий беріг річки, по течії вище Білоцерковської ГЕС та відповідно автомобільного мосту через Псел на трасі Київ-Харків.

Маленький відступ: рішення описувати дані місця саме на українській мові прийняте не просто так, зважаючи на те, що кожне озеро та поворот ріки мають свою місцеву етнічну назву, перекладати їх на російську — це втратити суть та емоційне забарвлення слів. А тому прошу пробачення російськомовних гостей та читачів сайту. До того ж на, якій ще як не на рідній солов’їній мові описувати істинно козацькі краї. Ці місця навіть стали в свій час натурою для зйомок кіно — український художній фільм про козаків та відьом «Пропала грамота».

Село Красногорівка — назва говорить сама за себе «красна гірка». Село розташоване на високому правому березі Псла, а «красна гірка» — це умовно місце на самій горі, з якого відкривається захоплюючий краєвид на псільські луки та все лівобережжя на скільки хватає зору. На всьому протязі села Псел впритул наближений до гори, яка тягнеться від Великої Багачки до с.Попівка за Сухорабівкою (але це тільки та ділянка, яку я бачив на власні очі). Русло ріки петляючи через луки то відходить від цієї гори, то наближається до неї в притул.

Село Дзюбівщина — назва за легендою походить від козака на прізвисько Дзюба, який відвоювавшись на Січі плив Пслом шукаючи місця для поселення, і замилувавшись краєвидами вирішив саме тут заснувати свій хутір. Село аналогічно Красногорівці розташоване на горі але Псел в даному відрізку русла відходить від неї на відстань до 2 км утворюючі заливні луки, які тягнуться до самої В.Багачки, з численними озерами.

Дата виходу до річки 02.04.2011 р. Впоравшись із господарськими завданнями в обійсті діда і баби вже по обіді озброївшись спінінгом вирушив на довгоочікувану прогулянку по псільським берегам та заливним озерцям. Саме на прогулянку, по скільки рибалки швидше за все повинна була не задатися. Вода ж бо ще недостатньо прогрілася, внаслідок чого щука ще не віднерестилася, а мирна риба не піднялася з низин.

Отже, запрошую на прогулянку:


Це вид з гори села Дзюбівщина на лівобережні псільські луки. Лінія осик на дальньому плані це русло Псла.
При доброму розливі весь цей краєвид перетворюється на справжнє море. А цього року талого снігу хватило ледь наповнити озерця, більшість з яких до середини літа повністю пересохнуть.


Вид на луки з підніжжя гірки. На власному досвіді найбільший розлив доходив до місця, з якого зроблено фото.


Вид на гору з підніжжя.


Аналогічно, але майже від самої річки.


Красногорівська вишка (ретранслятор).


А ось і берег Псла. Даний вигин ріки носить назву «Криве». Річка робить поворот під гострим кутом, а відповідно утворюється широке плесо з ямами, звалами глибин, зворотною течією та мілиною.

Вид на вигин річки від самої берегової лінії. Рівень води піднявся десь близько на 1 метр від середнього літнього. А тому при спаді його дане плесо залишиться практично таким же по широті як і зараз на фото.


Праворуч розташоване озеро, яке в притул наближене до Псла і має дуже низький перелив, що дозволяє сполучатися з річкою навіть у такий незначний паводок. На озері місцевий парубок якраз перевіряв виставлену сітку. Чи мене злякався, чи чужу сітку трусив, та риби в улові не було.
Попередні три фото панорама на «Криве» із високого правого берегу. Об’єкти риболовлі в даному місці — сом, щука, головень, лящ, густера.


Моє знаряддя лову.


Озеро «Бовкунове» розмістилось між «Кривим» та наступним поворотом Псла. По формі озеро вигинається у практично замкнуте коло утворюючи такий собі надкушений бублик з півостровом замість дирки. При наближенні з поверхні води знялися на крило пара качок. З відсутністю нормальних паводків озеро (як і всі інші) почало поступово замулюватися. Основна риба озера — карась, присутні також лин та щука.


Вид на озеро в іншому напрямку.


Черговий поворот ріки носить назву «Пляске» (або «Пласке»).


На даному повороті спостерігаємо характерну сомову ямку. Цього року планую спробувати тут удачу в ловлі саме сомів (до цього тут цілеспрямовано не рибачив сприймаючи до уваги віддаленість цього місця).


Бобри.

Чергова ділянка русла характеризується значною мілиною з правого берегу та ямкою у виді канави під високм лівим берегом.
Основні трофеї тут — щука, окунь і головень.


Чергове озеро - «Васьки». Форма озера утворює підкову. За рахунок того, що озеро підживлюється підземним джерелом вода в ньому дещо прохолодніша ніж в інших і досить прозора. Це озеро славиться своїми кілограмовими линами. Також в озері багато карасю, є щука.

При наближенні до озера я помітив хлопчину, який раніше трусив сітку на Кривому. Як з’ясувалося в озері якраз терлася щука і через хвилин десять під’їхала підмога з новою сіткою...

Ще декілька видів на Васьки і з сумним обличчям йдемо далі...


Сусіднє озеро -«Оступ».


По формі нагадує старе русло річки і простягається паралельно горі якраз у її підніжжя. Озеро багате на невеликого карася, є також линки та щучки.


Весна:)


Очерети на Оступі.


Озеро сполучається з річкою невеликою канавою. По ній весною рання риба завжди йде на нерест. Але не в цьому році.


Навпроти озера ділянка річки під назвою «Мілке». Перед черговим поворотом річка намила широкий міляк.
В окремі роки маючи добрий зріст можна річку перейти в брід правда по плечі у воді. Щука і окунь постійно виходять на Мілке для охоти на дрібноту.


Вид на поворот ріки від канави озера Оступ. Даний поворот носить назву «Слизьке». І саме на цій ділянці Псла пройшло моє дитинство та юність (практично всі літні шкільні та студентські канікули).


На цьому повороті об’єктами лову виступають сом, щука, окунь, головень, лящ, плотва, густера.


Саме на повороті Слизьке починається красногорівська ділянка Псла.


Річка на Слизькому підходить в притул до правобережної гори. Ямка не глибока 2-4 метри.

У розм’яклому ґрунті з коренем впало дерево — бобрам на обід.


А ось чому дане місце носить назву Слизьке — до десятка джерел пробиваються через глинисту гору.


Вид на Дзюбівські луки Оступ та Васьки з іншої підгірної стежки.


Вид на лівобережні красногорівські луки. Зразу за Пслом на лівому березі через дерева видніється озеро-стариця «Терешкове».
Одне із самих моїх улюблених тутешніх озер.


Терешкове з приближенням. Озеро багате на карася (в т.ч. золотого або червоного), лина, щуку, плотву, верховодку.
Озеро вражає своєю специфікою. Через близьке розташування до основного русла Псла до озера разом із розливом заходить нерестова риба і кожного року в залежності від рівня паводку різна. Одного року після нересту дніпровської плотви вже влітку мені мною було виловлено дві кілограмові тарані. Іншого року зайшов віднерестився жерех і до осені по всьому озеру булькали жерешата, які із наступним паводком пішли назад в річку. Озеро представляє собою видовжену ділянку старого русла із старою русловою ямою. В добрі часи глибина на ямі сягала до 8 метрів.
На фото на задньому плані видніється с.Білоцерківка.Вид з гори на луки. На задньому плані фото мережа осик — це придорожна посадка траси Київ-Харків. Десь на 2/3 відстані до траси від цього місця знаходиться Білоцерківська ГЕС. Був там уже давненько. На той момент була зведена дамба та пущено воду через обвідний канал. Внаслідок цього яма нижче ГЕСу почала замулюватися. Намагання реставрувати будівлю станції призвели до її обвалу в річку при черговому весняному паводку. На разі всі роботи припинені. Зведена дамба не була розібрана. Яма хоч і замулюється, зате риба тепер може вільно підніматися вверх по течії.

Ласкаво прошу!
 • +2
 • 04 апреля 2011, 17:37
 • dva
 

Комментарии (9)

RSS свернуть / развернуть
+
0
Хороший фотообзор. А поймал что?
avatar

lazyal

 • 04 апреля 2011, 18:38
+
0
В улове как и ожидалось только фото :)
avatar

dva

 • 04 апреля 2011, 20:48
+
0
Все хорошо, все красиво, але над якістю мови треба ще попрацювати!;)
avatar

sweetmaster

 • 04 апреля 2011, 19:42
+
0
Давно не практикувався, а тому полтавський суржик рулить;)
avatar

dva

 • 04 апреля 2011, 20:50
+
0
Очень красиво.Мне нравится природа в тех краях.Воды, конечно, очень мало…
avatar

andrey

 • 06 апреля 2011, 09:41
+
+1
Теска, 5+!!!
У меня аналогично — бабуля в Остапье. Красота этой горы, реки и озер незабываемая.
А з мовою, в тебе все добре!
Я так би не зміг
Последний раз редактировалось пользователем Владимир 07 апреля 2011, 22:14.
avatar

Владимир

 • 07 апреля 2011, 22:12
+
0
Ухты :)Сайт находит земляков :)Будем рады услышать еще и от тебя о рыбалках и отдыхе в этих местах :)
avatar

andrey

 • 08 апреля 2011, 09:14
+
0
Как сказал киноклассик: «Будем дружить… в нашем случае… селами» :)
avatar

dva

 • 08 апреля 2011, 09:47
+
+1
фотки зачетные, сейчас там, наверное, ещё лучше
avatar

LeMa

 • 22 апреля 2011, 14:49

Только зарегистрированные и авторизованные пользователи могут оставлять комментарии.